Ο ρόλος του Φυσιάτρου και του Γραφείου Ιατρικής Υποστήριξης

Ιατρός με ασθενή

Η φυσιατρική εκτίμηση είναι μία ολιστική αξιολόγηση του ασθενούς στα πλαίσια της πάθησής του, αλλά και του ατομικού, οικογενειακού και κοινωνικού ιστορικού. Ο φυσίατρος δύναται να προσφέρει την εκτίμηση του σε ένα ευρύ πεδίο παθήσεων ανάλογα με την ανάγκη του ασθενή.

Το  Γραφείο Ιατρικής Υποστήριξης απευθύνεται κυρίως στους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Πατρών που πάσχουν από παθήσεις οι οποίες τους έχουν προκαλέσει κάποιο βαθμό αναπηρίας, όπως:

• Αγγειακό Εγκεφαλικό Επεισόδιο
  • Κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και Κακώσεις Σπονδυλικής Στήλης και Νωτιαίου Μυελού
  • Ακρωτηριασμοί των άκρων
  • Παιδιατρικές αναπηρίες
  • Ρευματολογικές παθήσεις

Επίσης,  ο Φυσίατρος παρέχει συμβουλευτική και ιατρική υποστήριξη, σε φοιτητές που ανήκουν σε Ευαίσθητες Κοινωνικές Ομάδες, σε θέματα Αποκατάστασης από:

• Αθλητικές κακώσεις και μυοσκελετικές παθήσεις
  • Σύνδρομα Χρόνιου Πόνου
  • Εμβιομηχανικές παρεκκλίσεις

Συγκεκριμένα ο ρόλος του φυσιάτρου είναι να:

• Θέτει διάγνωση και θεραπεία στον πόνο
  • Αποκαθιστά την μέγιστη δυνατή λειτουργικότητα μετά από απώλεια αυτής εξαιτίας τραυματισμού, ασθένειας ή καταστάσεων αναπηρίας.
  • Εξετάζει όλο το σώμα, όχι μόνο την πάσχουσα περιοχή.
  • Συντονίζει την ομάδα των επαγγελματιών της αποκατάστασης (άμεση συνεργασία με τον φυσικοθεραπευτή του προγράμματος)
  • Παρέχει μη χειρουργικές θεραπείες.
  • Σας εξηγεί τα ιατρικά σας προβλήματα και το πλάνο θεραπείας/πρόληψης.

Για τον Φυσίατρο, ο τελικός θεραπευτικός στόχος είναι η μεγιστοποίηση της  λειτουργικής ικανότητας του ασθενούς, ανεξάρτητα από το πρόβλημα , και ως εκ τούτου η άμεση επίδραση στην ποιότητα ζωής του και η βελτίωσή της.

Ασπασία Καγκελάρη
Ιατρός Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης Δράσης ΕΚΟ