Συμφωνία συνεργασίας με το “Διαβάζω για τους Άλλους”

Μικρόφωνο επαγγελματικό για εγγραφή σε studio

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το έργο της Κοινωνικής Μέριμνας σύναψε συμφωνία συνεργασίας με τη μη κερδοσκοπική εταιρεία «Διαβάζω για τους Άλλους».  Η συνεργασία έρχεται να ενισχύσει τη δράση για την προσβασιμότητα των εντυπο-ανάπηρων φοιτητών και ειδικότερα την παραγωγή ηχογραφημένων βιβλίων και άλλου ηχητικού υλικού για τις ανάγκες τους. Τα παραγόμενα αποτελέσματα θα καταλήγουν στην πλατφόρμα AmeLIB του ΣΕΑΒ, μια αξιόπιστη και ασφαλής ψηφιακή βιβλιοθήκη που υποστηρίζει την πρόσβαση σε τεκμήρια για δικαιούχους φοιτητές. Η συνεργασία αυτή πλαισιώνει τη δράση της προσβασιμότητας στο εκπαιδευτικό και ερευνητικό υλικό που στο πλαίσιο του έργου της Κοινωνικής Μέριμνας συντονίζεται από τη ΒΚΠ.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις