Δράση Ευαισθητοποίησης στη Φοιτητική Εστία με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει βιωματική δράση ευαισθητοποίησης στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία με τη συμμετοχή της Περιφερειακής Ένωσης Τυφλών Δυτικής Ελλάδος, του Αθλητικού Σωματείου ΑμεΑ ΗΦΑΙΣΤΟΣ και του Συλλόγου Φίλων Κλινικής Αποκατάστασης Νωτιαίου Μυελού.

Σκοπός της δράσης είναι η εξοικείωση των φοιτητών και φοιτητριών του Πανεπιστημίου Πατρών σε θέματα προσβασιμότητας με τη χρήση αναπηρικών αμαξιδίων και μπαστουνιού οδηγού τυφλών.

Η δράση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου από τις 10.00 έως τις 12.00 στο χώρο της Φοιτητικής Εστίας (αίθριο, δίπλα στο κυλικείο).

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις