Διαδικτυακό Σεμινάριο 3 Δεκεμβρίου – Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Αφίσα για Διαδικτυακό Σεμινάριο

Η 3η Δεκεμβρίου έχει θεσπιστεί από τα Ηνωμένα Έθνη το 1992 ως η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Σκοπός είναι η προώθηση των δικαιωμάτων και της ευημερίας των Ατόμων με Αναπηρία σε όλους τους τομείς της κοινωνίας και της ανάπτυξης, και επιπλέον η αύξηση της ευαισθητοποίησης για την κατάσταση των Ατόμων με Αναπηρία σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής.

Με αφορμή λοιπόν την Ημέρα αυτή, η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει Δωρεάν Σεμινάριο που θα πραγματοποιηθεί Διαδικτυακά στις 3 Δεκεμβρίου και ώρα 17:00.

Στόχος είναι η ενημέρωση της Πανεπιστημιακής και Ευρύτερης Κοινότητας για θέματα που αφορούν τα Άτομα με Αναπηρία, καθώς και η ευαισθητοποίηση.

Έγκριτοι ομιλητές έχουν προσκληθεί για να καταθέσουν τη γνώση και εμπειρία τους, ενώ στο τέλος του Σεμιναρίου θα υπάρχει η  ευκαιρία για διαδραστική επικοινωνία με τους συμμετέχοντες μέσω ερωτήσεων προς τους ομιλητές.

Την έναρξη του Σεμιναρίου θα πραγματοποιήσει ο Αντιπρύτανης Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής Ιατρικής, Μάρκος Μαραγκός, όπου θα απευθύνει χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Σημειώνεται ότι θα υπάρξει εθελοντική διερμηνεία στη Νοηματική από τη Δρ. Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου, Διερμηνέας της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια
Πανεπιστημίου Πατρών, Φιλόλογος, Αναπληρώτρια Πρόεδρος Εθνικού Ιδρύματος Κωφών

Λίστα Ομιλητών

• Ιουλία Συροκώστα, Παθολόγος- Λοιμωξιολόγος, Αντιπρόεδρος ΠΑΣΠΑ νομού Αχαΐας
  • ΚλήμηςΆντζακας, Επίκουρος Καθηγητής στο τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας
  • Αλέξανδρος ΧέλμουτΤαξιλδάρης, Αργυρός Παραολυμπιονίκης, Φυσίατρος, ΔΣ στο Σύλλογο ατόμων με κινητικά προβλήματα και φίλων νομού Ροδόπης «ΠΕΡΠΑΤΩ»
  • Κωνσταντίνος Καταγάς, Ζωγράφος
  • Ευάγγελος Γουζούασης, Πρωταθλητής Στίβου, Μέλος ΔΣ ΑΣ ΑμεΑ «Ήφαιστος» Πάτρας, Μέλος ΔΣ Περιφερειακής Ομοσπονδίας ΑμεΑ Πελοποννήσου
  • Κέλλυ Λουφάκη, Πρωταθλήτρια ξιφασκίας με αμαξίδιο

Πρόγραμμα Διαδικτυακού Σεμιναρίου

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

17:00 – Μάρκος Μαραγκός
Χαιρετισμός
17:05 – Ιουλία Συροκώστα
Το νόημα της Παγκόσμιας Ημέρας Αναπηρίας την εποχή του COVID 19
17:20 – Κλήμης Άντζακας
Εκπαίδευση παιδιών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
17:35 – Αλέξανδρος Χέλμουτ Ταξιλδάρης
Αποκατάσταση – Αθλητισμός – Ανεξάρτητη διαβίωση
17:50 – Κωνσταντίνος Καταγάς
Αποκατάσταση και θεραπεία μέσω των εικαστικών σε Άτομα με Αναπηρία
18:05 – Γουζούασης Ευάγγελος
Αθλητισμός με Αναπηρία στην ελληνική επικράτεια και ιδιαίτερα σε περιοχές απομακρυσμένες από τα μεγάλα αστικά κέντρα
18:20 – Λουφάκη Κέλλυ
Κερδίζοντας τη ζωή με το σπαθί μου
Ερωτήσεις – Συζήτηση

Οφέλη Παρακολούθησης Σεμιναρίου

• Ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν τα Άτομα με Αναπηρία
  • Ενημέρωση – Γνώση
  • Δωρεάν Παρακολούθηση
  • Παραλαβή Βεβαίωσης Παρακολούθησης

Πληροφορίες Σύνδεσης στο Διαδικτυακό Σεμινάριο

Το Διαδικτυακό Σεμινάριο θα διοργανωθεί με χρήση της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης Zoom.

Βήμα 1ο

Για να συνδεθείτε και να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο θα πρέπει να πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Πατώντας τον, θα μεταφερθείτε σε μία σελίδα όπου θα σας ζητηθεί να πραγματοποιήσετε εγγραφή. Δείτε την παρακάτω εικόνα:

Print Screen από Βήμα πρώτο για σύνδεση στο Σεμινάριο

Βήμα 2ο

Αφού πραγματοποιήσετε την εγγραφή, θα σας μεταφέρει στην παρακάτω σελίδα όπου σας αναφέρει πληροφορίες για το Σεμινάριο και το σύνδεσμο που πρέπει να πατήσετε για να συνδεθείτε στο Σεμινάριο:

Print Screen από Βήμα δεύτερο για σύνδεση στο Σεμινάριο

Βήμα 3ο

Στη συνέχεια θα μεταφερθείτε αυτόματα στη σελίδα που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:
Βήμα 3

Βήμα 4ο

Επιλέγετε Launch Meeting και θα κατέβει ένα αρχείο.  Θα το εγκαταστήσετε και έπειτα θα μπορέσετε να συνδεθείτε στο Σεμινάριο.

Στοιχεία Επικοινωνίας

Για γενικές πληροφορίες σχετικά με το Σεμινάριο, επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2610.969696 ή στο email socialwelfare@upatras.gr.
Για προβλήματα σύνδεσης, καλέστε μας στο 2610.969633 ή στείλτε email στο militsoc@upatras.gr.