Διαδικτυακό Σεμινάριο 2 Νοεμβρίου – Έμφυλη Βία – Παρενόχληση – Κακοποίηση

Αφίσα για Διαδικτυακό Σεμινάριο
Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών, συνεχίζοντας τη σειρά διαδικτυακών σεμιναρίων που έχουν ως στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της πανεπιστημιακής και ευρύτερης κοινότητας σε θέματα ψυχοκοινωνικού ενδιαφέροντος, διοργανώνει Δωρεάν διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Έμφυλη Βία – Παρενόχληση – Κακοποίηση”.

Σκοπός του εν λόγω σεμιναρίου είναι η ευαισθητοποίηση του κοινού αλλά και η σωστή ενημέρωση των γυναικών για την έμφυλη βία. Η αποσαφήνιση των ορισμών της βίας μέσα από μία νομική οπτική, οι ψυχολογικές προεκτάσεις και επιπτώσεις, αλλά και οι τρόποι διαχείρισης αυτών, στοχεύουν σε μία κοινωνία χωρίς στερεότυπα και ταμπού και ιδανικά σε μία κοινωνία χωρίς βία.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί την Τρίτη, 2 Νοεμβρίου και ώρα 6 μ.μ.

Την έναρξη του Σεμιναρίου θα πραγματοποιήσει ο Αντιπρύτανης Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής Ιατρικής, Μάρκος Μαραγκός, όπου θα απευθύνει χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Θα υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία στη νοηματική από τη διερμηνέα της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας Δρ. Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου.

Μετά το τέλος του σεμιναρίου θα σταλεί πιστοποιητικό παρακολούθησης. (Το πιστοποιητικό θα σταλεί σε διάστημα ενός μήνα από την ημερομηνία διεξαγωγής του σεμιναρίου).

Λίστα Ομιλητών

• Χριστίνα Γαλανού
    Ψυχολόγος MSc, Κοινωνική Μέριμνα Πανεπιστημίου Πατρών
  • Ελευθερία Παπαδογιάννη
    Δικηγόρος ΜSc, Διαπιστευμένη Διαμεσολαβήτρια
  • Ευγενία Νικολοπούλου, Αναστασία Φουλούλη
    Ψυχολόγοι, Στελέχη του Κέντρου Καταπολέμησης της Έμφυλης Βίας και των Πολλαπλών Διακρίσεων του Δήμου Αθηναίων
  • Χρυσούλα-Μαρία Φλωροπούλου
    Κοινωνική Λειτουργός Συμβουλευτικού Κέντρου Πάτρας

Πρόγραμμα Διαδικτυακού Σεμιναρίου

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

18:00 – Μάρκος Μαραγκός
Χαιρετισμός
18:05 – Χριστίνα Γαλανού
“Εισαγωγή: Έμφυλη βία, ένα κοινωνικό φαινόμενο”
18:15 – Ελευθερία Παπαδογιάννη
Το νομικό πλαίσιο προστασίας της γενετήσιας ελευθερίας
18:35 – Ευγενία Νικολοπούλου, Αναστασία Φουλούλη
“Δουλεύοντας με θύματα έμφυλης βίας”
18:55 – Χρυσούλα-Μαρία Φλωροπούλου
“Συμβουλευτικό Κέντρο Πάτρας του Κ.Ε.Θ.Ι. – Το φαινόμενο της Βίας”
19:15 Ερωτήσεις – Συζήτηση

Πληροφορίες Σύνδεσης στο Διαδικτυακό Σεμινάριο

Το Διαδικτυακό Σεμινάριο θα διοργανωθεί με χρήση της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης Zoom ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία.

Βήμα 1ο

Για να συνδεθείτε και να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο θα πρέπει να πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Σε περίπτωση που σας ζητηθεί, το Meeting ID είναι: 930 3114 6569

Πατώντας τον, θα μεταφερθείτε σε μία σελίδα όπου θα σας ζητηθεί να πραγματοποιήσετε εγγραφή. Κατά την εγγραφή σας και προκειμένου να σας αποσταλεί σωστά η βεβαίωση παρακολούθησης, συμπληρώστε σωστά το ονοματεπώνυμό σας και το email όπου χρησιμοποιείτε. Δείτε την παρακάτω εικόνα:

Εγγραφή σε διαδικτυακό Σεμινάριο - Βήμα 1

Βήμα 2ο

Αφού πραγματοποιήσετε την εγγραφή, θα σας μεταφέρει στην παρακάτω σελίδα όπου σας αναφέρει πληροφορίες για το Σεμινάριο και το σύνδεσμο που πρέπει να πατήσετε για να συνδεθείτε στο Σεμινάριο:

Εγγραφή σε διαδικτυακό Σεμινάριο - Βήμα 2

Βήμα 3ο

Στη συνέχεια θα μεταφερθείτε αυτόματα στη σελίδα που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:
Βήμα 3

Βήμα 4ο

Επιλέγετε Launch Meeting και θα κατέβει ένα αρχείο.  Θα το εγκαταστήσετε και έπειτα θα μπορέσετε να συνδεθείτε στο Σεμινάριο.

Στοιχεία Επικοινωνίας

Για γενικές πληροφορίες σχετικά με το Σεμινάριο, επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2610.969696 ή στο email info-socialwelfare@upatras.gr.
Για προβλήματα σύνδεσης, καλέστε μας στο 2610.969633 ή στείλτε email στο militsoc@upatras.gr.