Διαδικτυακό Σεμινάριο 31 Μαρτίου – Υποστηρικτική Τεχνολογία στην καθημερινότητα και στην εκπαιδευτική ζωή των ΑμεΑ

Αφίσα Διαδικτυακού ΣεμιναρίουΗ κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών, συνεχίζοντας τη σειρά διαδικτυακών σεμιναρίων που έχουν ως στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της πανεπιστημιακής και ευρύτερης κοινότητας σε θέματα που αφορούν τα ΑμεΑ, διοργανώνει Δωρεάν διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Υποστηρικτική Τεχνολογία στην καθημερινότητα και στην εκπαιδευτική ζωή των ΑμεΑ”.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 31 Μαρτίου και ώρα 6 μ.μ.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε άτομα με προσωπικό ή ερευνητικό ενδιαφέρον στη συγκεκριμένη θεματολογία, σε άτομα που επιθυμούν να αποκτήσουν γνώσεις για το πως μπορεί να διευκολυνθεί η καθημερινότητα των ΑμεΑ μέσω της τεχνολογίας και γενικότερα προς οποιονδήποτε επιθυμεί να ενημερωθεί για θέματα κοινωνικού ενδιαφέροντος.

Θα υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία από τη διερμηνέα της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας Δρ. Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου.

Μετά το τέλος του σεμιναρίου και σε όσους εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμπληρώνοντας το σχετικό πεδίο στη φόρμα εγγραφής, θα σταλεί πιστοποιητικό παρακολούθησης. (Το πιστοποιητικό θα σταλεί μέσα σε διάστημα ενός μήνα από την ημερομηνία διεξαγωγής του σεμιναρίου).

Την έναρξη του Σεμιναρίου θα πραγματοποιήσει ο Αντιπρύτανης Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής Ιατρικής, Μάρκος Μαραγκός, όπου θα απευθύνει χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Λίστα Ομιλητών

• Γιάννης Τσάκωνας, Αναπληρωτής Προϊστάμενος ΒΚΠ, ΔΣ ΣΕΑΒ
  • Νίκος Παλληκαράκης, Ομότιμος Καθηγητής Ιατρικής Φυσικής Πανεπιστημίου Πατρών
  • Στέλιος Κυμπουρόπουλος, Ευρωβουλευτής, Ιατρός – Ψυχίατρος MSc, Μέλος Δ.Σ. Οργανισμού Ανεξάρτητης Διαβίωσης Ελλάδος i-Living
  • Κωνσταντίνος Μουστάκας, Αναπληρωτής Καθηγητής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών, Πανεπιστήμιο Πατρών
  • Φώτης Μπίμπασης, Β’ Αντιπρόεδρος Παραολυμπιακής Επιτροπής, Υπ. Διδάκτωρ Α.Π.Θ

Πρόγραμμα Διαδικτυακού Σεμιναρίου

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

18:00 – Μάρκος Μαραγκός
Χαιρετισμός
18:05 – Γιάννης Τσάκωνας
“Πανταχού παρούσα”: Η προσβασιμότητα ως κανόνας και όχι ως εξαίρεση
18:15 – Νίκος Παλληκαράκης
Η Ιατρική Τεχνολογία για Άτομα με Σωματικές Αναπηρίες: Από την έρευνα στην εφαρμογή
18:30 – Στέλιος Κυμπουρόπουλος
Τα ΑμεΑ στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και πολιτικές βελτίωσης της ποιότητας ζωής τους σε αυτή
18:45 – Κωνσταντίνος Μουστάκας
Έρευνα και νέες τεχνολογίες υποβοήθησης για άτομα με προβλήματα όρασης
19:00 – Φώτης Μπίμπασης
Ένα πανεπιστήμιο για όλους;
19:15 – Ερωτήσεις – Συζήτηση

Επιπλέον Υλικό

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε αναλυτικό έγγραφο με τη διαθέσιμη υποστηρικτική τεχνολογία για ΑμεΑ που είναι διαθέσιμη στις επιμέρους βιβλιοθήκες που ανήκουν στο Πανεπιστήμιο Πατρών.

Διαθέσιμη Υποστηρικτή Tεχνολογία Βιβλιοθηκών

Πληροφορίες Σύνδεσης στο Διαδικτυακό Σεμινάριο

Το Διαδικτυακό Σεμινάριο θα διοργανωθεί με χρήση της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης Webex πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Βήμα 1ο

Για να συνδεθείτε και να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο θα πρέπει να πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Πατώντας τον, θα μεταφερθείτε σε μία σελίδα όπου θα σας ζητηθεί να πραγματοποιήσετε εγγραφή, πατώντας το κουμπί “register” στο κάτω μέρος. Δείτε την παρακάτω εικόνα:

Βήμα 1 για εγγραφή στο σεμινάριο

Βήμα 2ο

Στη συνέχεια θα πρέπει να συμπληρώσετε τα πεδία που σας ζητούνται (Ονοματεπώνυμο, email και αν θέλετε να λάβετε βεβαίωση παρακολούθησης) και πατάτε submit. Δείτε την παρακάτω εικόνα

Βήμα 2 για εγγραφή στο σεμινάριο

Βήμα 3ο

Θα λάβετε ενημερωτικό email ότι έχει εγκριθεί η εγγραφή σας στο οποίο υπάρχει η επιλογή “Join event”.

Στοιχεία Επικοινωνίας

Για γενικές πληροφορίες σχετικά με το Σεμινάριο, επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2610.969696 ή στο email info-socialwelfare@upatras.gr.
Για προβλήματα σύνδεσης, καλέστε μας στο 2610.969633 ή στείλτε email στο militsoc@upatras.gr.