Διαδικτυακό Σεμινάριο – 4 Φεβρουαρίου 2021 – Πώς μιλάμε για την Αυτοκτονία

Η Kοινωνική Mέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών πραγματοποίησε δωρεάν διαδικτυακό σεμινάριο στις 4 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00 με θέμα “Πώς μιλάμε για την Αυτοκτονία “.

Το σεμινάριο αυτό πραγματοποιήθηκε ως επανάληψη του επιτυχημένου διαδικτυακού σεμιναρίου που έγινε το Σεπτέμβριο του 2020 με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την πρόληψη της Αυτοκτονίας.

Το ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο θέμα ήταν αρκετά μεγάλο, γεγονός που διαφάνηκε από τους συμμετέχοντες, όπου ξεπέρασαν τους 600, και από την πληθώρα των ερωτήσεων που απηύθυναν οι συμμετέχοντες στους ομιλητές.

Την έναρξη του Σεμιναρίου πραγματοποίησε ο Καθηγητής Ψυχιατρικής και Υπεύθυνος του Γραφείου Ψυχολογικής Στήριξης Πανεπιστημίου Πατρών, Κωνσταντίνος Ασημακόπουλος

Οι ομιλίες που παρουσιάστηκαν ήταν οι εξής:

• Μύθοι και αλήθειες για την αυτοκτονία (Σοφία Ψαρρά, Επικουρική Ψυχολόγος MSc Γενικό Νοσοκομείο Παίδων Πατρών)
  • Η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία της αυτοκτονικής συμπεριφοράς (Γεωργία Κωνσταντοπούλου, Κλινική Ψυχολόγος, Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας (ΕΔΙΠ),Γραφείο Ψυχολογικής Στήριξης Πανεπιστημίου Πατρών)
  • Προλαμβάνοντας την αυτοκτονική κρίση (Καικιλία Κατσιβαρδά, Ph.D(c) Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ, MSc, DEA, MEd, Σύμβουλος ΣΕΠ 1ο Κ.Ε.Σ.Υ Αχαΐας Ψυχολόγος, Θεραπεύτρια Οικογένειας & Ζεύγους, Πρέσβειρα Ασφαλούς Χρήσης του Διαδικτύου ΙΤΕ)
  • Αυτοκτονικότητα και πανδημία (Χριστίνα Γαλανού, Ψυχολόγος MSc, Γραφείο Ψυχολογικής Στήριξης Πανεπιστήμιου Πατρών, Μέλος Κοινωνικής Μέριμνας)

Στο τέλος, δόθηκε αρκετός χρόνος για ερωτήσεις και συζήτηση.

Ευχαριστούμε πολύ τους ομιλητές αλλά και όλους τους συμμετέχοντες.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε το video του Σεμιναρίου.