Διαδικτυακό Σεμινάριο 4 Φεβρουαρίου – Πως μιλάμε για την Αυτοκτονία

Αφίσα για Διαδικτυακό Σεμινάριο

Στις 4 Φεβρουαρίου θα πραγματοποιηθεί δωρέαν διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο “Πως μιλάμε για την Αυτοκτονία”. Διοργανώνεται από την Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών και του Γραφείου Ψυχολογικής Στήριξης.

Το σεμινάριο αυτό πραγματοποιείται ως επανάληψη του επιτυχημένου διαδικτυακού σεμιναρίου που έγινε το Σεπτέμβριο του 2020 με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την πρόληψη της Αυτοκτονίας. Ο λόγος που επιλέχθηκε η εκ νέου πραγματοποίησή του, είναι ότι υπήρξε μεγάλο ενδιαφέρον από την κοινότητα και πολλά αιτήματα για την επανάληψή του. Παράλληλα, ήταν εξαιρετικά μεγάλος ο όγκος των ερωτήσεων από όσους το παρακολούθησαν και δεν υπήρχε αρκετός χρόνος ώστε να απαντηθούν. Ως αποτέλεσμα αυτή τη φορά θα δοθεί μεγαλύτερο χρονικό διάστημα για ερωτήσεις – συζήτηση.

Έγκριτοι ομιλητές έχουν προσκληθεί για να καταθέσουν τη γνώση και εμπειρία τους.

Την έναρξη του Σεμιναρίου θα πραγματοποιήσει ο Καθηγητής Ψυχιατρικής και Υπεύθυνος του Γραφείου Ψυχολογικής Στήριξης Πανεπιστημίου Πατρών, Κωνσταντίνος Ασημακόπουλος, όπου θα απευθύνει χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Μετά το τέλος του σεμιναρίου, το συντομότερο δυνατόν, θα αναρτηθεί υποτιτλισμός του σεμιναρίου καθώς επίσης και θα αποσταλούν οι βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Πρόγραμμα Διαδικτυακού Σεμιναρίου

Λίστα Ομιλητών

• Κωνσταντίνος Ασημακόπουλος, Καθηγητής Ψυχιατρικής, Υπεύθυνος Γραφείου Ψυχολογικής Στήριξης Πανεπιστημίου Πατρών
  • Σοφία Ψαρρά, Επικουρική Ψυχολόγος MSc Γενικό Νοσοκομείο Παίδων Πατρών
  • Γεωργία Κωνσταντοπούλου, Κλινική Ψυχολόγος, Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας (ΕΔΙΠ),Γραφείο Ψυχολογικής Στήριξης Πανεπιστημίου Πατρών
  • Καικιλία Κατσιβαρδά, Ph.D(c) Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ, MSc, DEA, MEd, Σύμβουλος ΣΕΠ 1ο Κ.Ε.Σ.Υ Αχαΐας Ψυχολόγος, Θεραπεύτρια Οικογένειας & Ζεύγους, Πρέσβειρα Ασφαλούς Χρήσης του Διαδικτύου ΙΤΕ
  • Χριστίνα Γαλανού, Ψυχολόγος MSc, Γραφείο Ψυχολογικής Στήριξης Πανεπιστήμιου Πατρών, Μέλος Κοινωνικής Μέριμνας

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

18:00 | Χαιρετισμός
18:10 | Μύθοι και αλήθειες για την αυτοκτονία
Σοφία Ψαρρά, Ψυχολόγος
18:25 | Η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία της αυτοκτονικής συμπεριφοράς
Γεωργία Κωνσταντοπούλου, Ψυχολόγος
18:40 | Προλαμβάνοντας την αυτοκτονική κρίση
Καικιλία Κατσιβαρδά, Ψυχολόγος
18:55 | Αυτοκτονικότητα και πανδημία
Χριστίνα Γαλανού, Ψυχολόγος MSc
19:10 | Ερωτήσεις – Συζήτηση

Οφέλη Παρακολούθησης Σεμιναρίου

• Γνώση
  • Ενημέρωση
  • Δωρεάν Παρακολούθηση
  • Παραλαβή Βεβαίωσης Παρακολούθησης

Πληροφορίες Σύνδεσης στο Διαδικτυακό Σεμινάριο

Το Διαδικτυακό Σεμινάριο θα διοργανωθεί με χρήση της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης Zoom.

Βήμα 1ο

Για να συνδεθείτε και να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο θα πρέπει να πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Πατώντας τον, θα μεταφερθείτε σε μία σελίδα όπου θα σας ζητηθεί να πραγματοποιήσετε εγγραφή. Κατά την εγγραφή σας και προκειμένου να σας αποσταλεί σωστά η βεβαίωση παρακολούθησης, συμπληρώστε σωστά το ονοματεπώνυμό σας και το email όπου χρησιμοποιείτε. Δείτε την παρακάτω εικόνα:

Screenshot από 1ο βήμα για σύνδεση στο σεμινάριοΒήμα 2ο

Αφού πραγματοποιήσετε την εγγραφή, θα σας μεταφέρει στην παρακάτω σελίδα όπου σας αναφέρει πληροφορίες για το Σεμινάριο και το σύνδεσμο που πρέπει να πατήσετε για να συνδεθείτε στο Σεμινάριο:

Screenshot από 2ο βήμα για σύνδεση στο σεμινάριοΒήμα 3ο

Στη συνέχεια θα μεταφερθείτε αυτόματα στη σελίδα που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:
Βήμα 3

Βήμα 4ο

Επιλέγετε Launch Meeting και θα κατέβει ένα αρχείο.  Θα το εγκαταστήσετε και έπειτα θα μπορέσετε να συνδεθείτε στο Σεμινάριο.

Στοιχεία Επικοινωνίας

Για γενικές πληροφορίες σχετικά με το Σεμινάριο, επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2610.969696 ή στο email socialwelfare@upatras.gr.
Για προβλήματα σύνδεσης, καλέστε μας στο 2610.969633 ή στείλτε email στο militsoc@upatras.gr.