Διαδικτυακό σεμινάριο 20 Δεκεμβρίου – Χρόνια νοσήματα στους νέους ενήλικες

Στις 20 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 18:00, η Κοινωνική Μέριμνα διοργάνωσε ενημερωτικό διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Χρόνια νοσήματα στους νέους ενήλικες”. Η συγκεκριμένη θεματολογία επιλέχθηκε, ως ανταπόκριση στις ανάγκες των φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών, αλλά και ως συνέχεια της προσπάθειας για ενημέρωση της Πανεπιστημιακής και της ευρύτερης κοινότητας.

Την έναρξη του Σεμιναρίου πραγματοποίησε ο Αντιπρύτανης Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής Ιατρικής, Μάρκος Μαραγκός, όπου απηύθυνε χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Παράλληλα υπήρξε ταυτόχρονη διερμηνεία στη νοηματική από τη διερμηνέα της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας Δρ. Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου.

Οι ομιλίες που παρουσιάστηκαν ήταν οι εξής:

• “Χρόνια νοσήματα και νεολαία”
    Κωνσταντίνος Χρυσανθόπουλος
    Ειδικός Παθολόγος- Λοιμωξιολόγος, Ομότιμος Καθηγητής Παθολογίας Πανεπιστημίου Πατρών
  • “Ασθενείς με χρόνια νοσήματα στην “εποχή” COVID-19″
    Μαρία Λαγκαδινού
    Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Επίκουρη Καθηγήτρια Παθολογίας Τμήμα Νοσηλευτικής Πανεπιστήμιο Πατρών
  • “Το ψυχικό σύμπτωμα στους νέους με χρόνιες νόσους”
    Ουρανία Ανδρεοπούλου
    PhD, Κλινικός Ψυχολόγος, Μέλος ΕΔΙΠ, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Πατρών, Ψυχιατρική Κλινική ΠΓΝΠ
  • “Φοιτητές με χρόνια νοσήματα- Ο ρόλος της Κοινωνικής Μέριμνας στο Πανεπιστήμιο Πατρών”
    Χρυσόστομος Παζαρίδης
    Φυσικοθεραπευτής MSc, Κοινωνική Μέριμνα Πανεπιστημίου Πατρών

Στο τέλος, απαντήθηκαν από τους ομιλητές ερωτήσεις που έθεσαν οι συμμετέχοντες.

Ευχαριστούμε πολύ τους ομιλητές αλλά και όλους τους συμμετέχοντες.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε το video του Σεμιναρίου.