Διαδικτυακό Σεμινάριο – 3 Ιουνίου 2021 – Στρες, άγχος και η αντιμετώπιση τους

Αφίσα για Διαδικτυακό ΣεμινάριοΖούμε σε μία εποχή, όπου οι ιδιαίτερες συνθήκες αλλά και ο γενικότερος τρόπος ζωής, έχει οδηγήσει σε μεγάλη αύξηση των επιπέδων του στρες και του άγχους. Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών προκειμένου να ανταποκριθεί στις αυξανόμενες ανάγκες της Πανεπιστημιακής κοινότητας, και ένεκα της επερχόμενης εξεταστικής, διεξήγαγε την Πέμπτη, 3 Ιουνίου δωρεάν διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Στρες, άγχος και η αντιμετώπιση τους”.

Η μεγάλη συμμετοχή, περίπου 650 ατόμων, απέδειξε το πόσο ενδιαφέρον και σημαντικό ήταν θέμα που επιλέχθηκε.

Την έναρξη του Σεμιναρίου πραγματοποίησε ο Αντιπρύτανης Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής Ιατρικής, Μάρκος Μαραγκός, όπου απηύθυνε χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Οι ομιλίες που παρουσιάστηκαν ήταν οι εξής:

• Στρες, βιολογικοί μηχανισμοί και οι επιπτώσεις του υπό το πρίσμα της πανδημίας COVID-19(Χριστίνα Κρανιώτου, MD, MSc Γενικός Οικογενειακός Ιατρός, Επικουρικός Ιατρός ΤΕΠ COVID ΓΝΑ “Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ”
  • Αναγνωρίζοντας τις επιδράσεις του στρες στην ψυχοσυναισθηματική μας υγεία(Ελένη Βασιλόπουλου, Ψυχολόγος MSc, Συστημική Υπαρξιακή Ψυχοθεραπεύτρια)
  • Μέθοδοι διαχείρισης του στρες(Παναγιώτης Σολδάτος, Ειδικός Παθολόγος MD, MSc)

Στο τέλος, απαντήθηκαν από όλους τους ομιλητές ερωτήσεις που έθεσαν οι συμμετέχοντες.

Ευχαριστούμε πολύ τους ομιλητές αλλά και όλους τους συμμετέχοντες.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε το video του Σεμιναρίου.