Διαδικτυακό Σεμινάριο 3 Ιουνίου – Στρες, άγχος και η αντιμετώπιση τους

Αφίσα για Διαδικτυακό ΣεμινάριοΗ Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών, συνεχίζοντας τη σειρά διαδικτυακών σεμιναρίων που έχουν ως στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της πανεπιστημιακής και ευρύτερης κοινότητας σε θέματα ψυχοκοινωνικού ενδιαφέροντος, διοργανώνει Δωρεάν διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Στρες, άγχος και η αντιμετώπιση τους”.

Στις πρωτογνωρες συνθήκες που βιώνουμε, τα επίπεδα του άγχους φαίνεται πως αυξάνονται συνεχώς. Το σεμινάριο αυτό, σκοπό έχει την αποσαφήνιση των όρων στρες και άγχος, την κατανόηση τους, αλλά και τις πρακτικές αντιμετώπισης τους στην καθημερινότητα μας.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί την Πέμπτη, 3 Ιουνίου και ώρα 6 μ.μ.

Την έναρξη του Σεμιναρίου θα πραγματοποιήσει ο Αντιπρύτανης Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής Ιατρικής, Μάρκος Μαραγκός, όπου θα απευθύνει χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Θα υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία από τη διερμηνέα της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας Δρ. Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου.

Μετά το τέλος του σεμιναρίου θα σταλεί πιστοποιητικό παρακολούθησης. (Το πιστοποιητικό θα σταλεί σε διάστημα ενός μήνα από την ημερομηνία διεξαγωγής του σεμιναρίου).

Λίστα Ομιλητών

• Χριστίνα Κρανιώτου
    MD, MSc Γενικός Οικογενειακός Ιατρός, Επικουρικός Ιατρός ΤΕΠ COVID ΓΝΑ “Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ”
  • Ελένη Βασιλόπουλου
    Ψυχολόγος MSc, Συστημική Υπαρξιακή Ψυχοθεραπεύτρια
  • Παναγιώτης Σολδάτος
    Ειδικός Παθολόγος MD, MSc

Πρόγραμμα Διαδικτυακού ΣεμιναρίουΠρόγραμμα Σεμιναρίου

18:00 – Μάρκος Μαραγκός
Χαιρετισμός
18:05 – Χριστίνα Κρανιώτου
Στρες, βιολογικοί μηχανισμοί και οι επιπτώσεις του υπό το πρίσμα της πανδημίας COVID-19
18:25 – Ελένη Βασιλοπούλου
Αναγνωρίζοντας τις επιδράσεις του στρες στην ψυχοσυναισθηματική μας υγεία
18:45 – Παναγιώτης Σολδάτος
Μέθοδοι διαχείρισης του στρες
19:05 – Ερωτήσεις – Συζήτηση

Πληροφορίες Σύνδεσης στο Διαδικτυακό Σεμινάριο

Το Διαδικτυακό Σεμινάριο θα διοργανωθεί με χρήση της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης Zoom ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία.

Βήμα 1ο

Για να συνδεθείτε και να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο θα πρέπει να πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Πατώντας τον, θα μεταφερθείτε σε μία σελίδα όπου θα σας ζητηθεί να πραγματοποιήσετε εγγραφή. Κατά την εγγραφή σας και προκειμένου να σας αποσταλεί σωστά η βεβαίωση παρακολούθησης, συμπληρώστε σωστά το ονοματεπώνυμό σας και το email όπου χρησιμοποιείτε. Δείτε την παρακάτω εικόνα:

Εγγραφή σε διαδικτυακό Σεμινάριο - Βήμα 1

Βήμα 2ο

Αφού πραγματοποιήσετε την εγγραφή, θα σας μεταφέρει στην παρακάτω σελίδα όπου σας αναφέρει πληροφορίες για το Σεμινάριο και το σύνδεσμο που πρέπει να πατήσετε για να συνδεθείτε στο Σεμινάριο:

Εγγραφή σε διαδικτυακό Σεμινάριο - Βήμα 2

Βήμα 3ο

Στη συνέχεια θα μεταφερθείτε αυτόματα στη σελίδα που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:
Βήμα 3

Βήμα 4ο

Επιλέγετε Launch Meeting και θα κατέβει ένα αρχείο.  Θα το εγκαταστήσετε και έπειτα θα μπορέσετε να συνδεθείτε στο Σεμινάριο.

Στοιχεία Επικοινωνίας

Για γενικές πληροφορίες σχετικά με το Σεμινάριο, επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2610.969696 ή στο email socialwelfare@upatras.gr.
Για προβλήματα σύνδεσης, καλέστε μας στο 2610.969633 ή στείλτε email στο militsoc@upatras.gr.