Διαδικτυακό Σεμινάριο 6 Απριλίου 2022 – Η Προσβασιμότητα στο Προσκήνιο

Στις 6 Απριλίου και ώρα 6 μ.μ., η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών πραγματοποίησε διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Η Προσβασιμότητα στο προσκήνιο”.

Σκοπός του σεμιναρίου ήταν να αναδειχθεί η σημασία της προσβασιμότητας τόσο στο φυσικό όσο και στο ψηφιακό περιβάλλον, καθώς η προσβασιμότητα είναι ένα θέμα που είτε με άμεσο είτε με έμμεσο τρόπο αφορά όλους μας.

Την έναρξη του Σεμιναρίου πραγματοποίησε ο ο Αναπλ. Επιστημονικός Υπεύθυνος Κοινωνικής Μέριμνας, Καθηγητής Τμήματος Ιατρικής, Απόστολος Βανταράκης, όπου απηύθυνε χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Παράλληλα υπήρξε ταυτόχρονη διερμηνεία στη νοηματική από τη διερμηνέα της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας Δρ. Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου.

Οι ομιλίες που παρουσιάστηκαν ήταν οι εξής:

• “Μη ουδέτερος χώρος: η συζήτηση στην αρχιτεκτονική για την προσβασιμότητα και τα πλαίσια της”
    Αγάπη Πρωίμου
    Επίκουρη καθηγήτρια Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών
  • “Οι υπηρεσίες προσβασιμότητας του ΣΕΑΒ: Μία συλλογική δράση”
    Κωνσταντία Κακάλη
    Διευθύντρια Βιβλιοθήκης Παντείου Πανεπιστημίου, Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Συνδέσμου Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (ΣΕΑΒ)
  • “Η Προσβασιμότητα στην πράξη”
    Επαμεινώνδας Σταμάτης
    Αθλητής Μπάσκετ με Αμαξίδιο, Εκπρόσωπος του Αθλητικού Σωματείου ΑμεΑ «ΉΦΑΙΣΤΟΣ»
  • “Η Προσβασιμότητα στο Διαδίκτυο και η σημασία της για όλους”
    Χρυσάνθη Μηλιτσοπούλου
    Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής, Μέλος της Μονάδας Ψηφιακής Προσβασιμότητας της Κοινωνικής Μέριμνας

Ευχαριστούμε πολύ τους ομιλητές αλλά και όλους τους συμμετέχοντες.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε το video του Σεμιναρίου.