Διαδικτυακό Σεμινάριο 6 Απριλίου – Η Προσβασιμότητα στο Προσκήνιο

Αφίσα για Διαδικτυακό Σεμινάριο
Στις 6 Απριλίου και ώρα 6 μ.μ., η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών θα πραγματοποιήσει διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Η Προσβασιμότητα στο προσκήνιο”.

Σκοπός του σεμιναρίου είναι να αναδειχθεί η σημασία της προσβασιμότητας τόσο στο φυσικό όσο και στο ψηφιακό περιβάλλον, καθώς η προσβασιμότητα είναι ένα θέμα που είτε με άμεσο είτε με έμμεσο τρόπο αφορά όλους μας.

Την έναρξη του Σεμιναρίου θα πραγματοποιήσει ο Αναπλ. Επιστημονικός Υπεύθυνος Κοινωνικής Μέριμνας, Καθηγητής Τμήματος Ιατρικής, Απόστολος Βανταράκης, όπου θα απευθύνει χαιρετισμό στους συμμετέχοντες.

Θα υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία στη νοηματική από τη διερμηνέα της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας Δρ. Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου.

Μετά το τέλος του σεμιναρίου θα σταλεί πιστοποιητικό παρακολούθησης. (Το πιστοποιητικό θα σταλεί σε διάστημα δύο μηνών από την ημερομηνία διεξαγωγής του σεμιναρίου).

Λίστα Ομιλητών

• Αγάπη Πρωίμου
    Επίκουρη καθηγήτρια Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών
  • Κωνσταντία Κακάλη
    Διευθύντρια Βιβλιοθήκης Παντείου Πανεπιστημίου, Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Συνδέσμου Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (ΣΕΑΒ)
  • Επαμεινώνδας Σταμάτης
    Αθλητής Μπάσκετ με Αμαξίδιο, Εκπρόσωπος του Αθλητικού Σωματείου ΑμεΑ «ΉΦΑΙΣΤΟΣ»
  • Χρυσάνθη Μηλιτσοπούλου
    Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής, Μέλος της Μονάδας Ψηφιακής Προσβασιμότητας της Κοινωνικής Μέριμνας

Πρόγραμμα Διαδικτυακού Σεμιναρίου

Πρόγραμμα Σεμιναρίου

18:00 – Απόστολος Βανταράκης
Χαιρετισμός
18:05 – Αγάπη Πρωίμου
Μη ουδέτερος χώρος: η συζήτηση στην αρχιτεκτονική για την προσβασιμότητα και τα πλαίσια της
18:20 – Κωνσταντία Κακάλη
Οι υπηρεσίες προσβασιμότητας του ΣΕΑΒ: Μία συλλογική δράση
18:35 – Επαμεινώνδας Σταμάτης
Η Προσβαασιμότητα στην πράξη
18:50 – Χρυσάνθη Μηλιτσοπούλου
Η Προσβασιμότητα στο Διαδίκτυο και η σημασία της για όλους

Πληροφορίες Σύνδεσης στο Διαδικτυακό Σεμινάριο

Το Διαδικτυακό Σεμινάριο θα διοργανωθεί με χρήση της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης Zoom ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία.

Βήμα 1ο

Για να συνδεθείτε και να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο θα πρέπει να πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Passcode: 680765

Πατώντας τον, θα μεταφερθείτε σε μία σελίδα όπου θα σας ζητηθεί να πραγματοποιήσετε εγγραφή. Κατά την εγγραφή σας και προκειμένου να σας αποσταλεί σωστά η βεβαίωση παρακολούθησης, συμπληρώστε σωστά το ονοματεπώνυμό σας και το email όπου χρησιμοποιείτε. Δείτε την παρακάτω εικόνα:
Εγγραφή σε διαδικτυακό Σεμινάριο - Βήμα 1

Βήμα 2ο

Αφού πραγματοποιήσετε την εγγραφή, θα σας μεταφέρει στην παρακάτω σελίδα όπου σας αναφέρει πληροφορίες για το Σεμινάριο και το σύνδεσμο που πρέπει να πατήσετε για να συνδεθείτε στο Σεμινάριο:
Εγγραφή σε διαδικτυακό Σεμινάριο - Βήμα 2

Βήμα 3ο

Στη συνέχεια θα μεταφερθείτε αυτόματα στη σελίδα που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:
Βήμα 3

Βήμα 4ο

Επιλέγετε Launch Meeting και θα κατέβει ένα αρχείο.  Θα το εγκαταστήσετε και έπειτα θα μπορέσετε να συνδεθείτε στο Σεμινάριο.

Στοιχεία Επικοινωνίας

Για γενικές πληροφορίες σχετικά με το Σεμινάριο, επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2610.969696 ή στο email info-socialwelfare@upatras.gr.
Για προβλήματα σύνδεσης, καλέστε μας στο 2610.969633 ή στείλτε email στο militsoc@upatras.gr.