Εργαστήριο: “Προετοιμάζομαι για την εξεταστική”

Αφίσα εργαστηρίου
Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών στο πλαίσιο της υλοποίησης του Έργου «Υποστήριξη Παρεμβάσεων Κοινωνικής Μέριμνας Φοιτητών Πανεπιστημίου Πατρών” διοργανώνει δωρεάν βιωματικό εργαστήριο με τίτλο “Προετοιμάζομαι για την εξεταστική”.

Μαθησιακός στόχος- αποτέλεσμα βιωματικού εργαστήριου

Οι φοιτητές/ τριες θα λάβουν μέρος σε βοηθητικές διεργασίες και βιωματικές ασκήσεις, με απώτερο σκοπό την διαλεύκανση των διαδικασίων μάθησης. Στόχος είναι η βέλτιστη προετοιμασία για την εξεταστική περίοδο.
Πιο συγκεκριμένα θα αναφερθούν ζητήματα όπως οι διαδικασίες μάθησης, η λειτουργία της μνήμης, το άγχος των εξετάσεων (γραπτών και προφορικών), με στόχο να βοηθήσουν τον φοιτητικό πληθυσμό, όχι μόνο στην προκειμένη εξεταστική, αλλά και σε όλη την φοιτητική τους πορεία.

Συνοπτικά θα αναφερθούν τα εξής θέματα:

• Τεχνικές αντιμετώπισης του άγχους της εξεταστικής
  • Μνημονικές τεχνικές και τεχνικές μάθησης
  • Τεχνικές για επιτυχία σε προφορική εξέταση
  • Εναλλακτικοί τρόποι ανάγνωσης

Ημέρα και Ώρες Διεξαγωγής

Τρίτη 23 Μαΐου 12:00-14:00 (Δια ζώσης)

Συμμετέχοντες/ ουσες

Στο εργαστήριο μπορούν να συμμετέχουν συνολικά 20 φοιτητές. Κάθε ενδιαφερόμενος/η θα πρέπει να συμπληρώσει την αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, που βρίσκεται παρακάτω, με καταληκτική ημερομηνία την Κυριακή 21 Μαΐου.
* Σε περίπτωση μεγαλύτερου αριθμού αιτήσεων ενδιαφέροντος, οι τελικοί συμμετέχοντες θα επιλεγούν με τυχαίο τρόπο (κλήρωση).
Οι τελικοί συμμετέχοντες/ ουσες θα ειδοποιηθούν τη Δευτέρα 22 Μαΐου.

Χώρος διεξαγωγής

Το εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί διά ζώσης και θα διεξαχθεί στην αίθουσα Εκδηλώσεων της Βιβλιοθήκης και Κέντρο Πληροφόρησης, στην Πανεπιστημιούπολη Ρίου.

Ομιλήτριες

Αιμιλία Μίχου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Λογοθεραπείας Πανεπιστημίου Πατρών
Ευγενία Ορφανού, Βιβλιοθηκονόμος, Κοινωνική Μέριμνα Πανεπιστημίου Πατρών
Ανδριάνα Ιωαννίδη, Yποψήφια Διδάκτωρ Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας
Μαύρα Αντιόχου, Φιλόλογος και Ειδική Παιδαγωγός, Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας Πάτρας
Χριστίνα Γαλανού, Ψυχολόγος, Κοινωνική Μέριμνα Πανεπιστημίου Πατρών
Χρυσάνθη Μηλιτσοπούλου, Μηχανικός Η//Υ και Πληροφορορικής, Κοινωνική Μέριμνα Πανεπιστημίου Πατρών

Διοργάνωση

Το εργαστήριο διοργανώνεται από την Κοινωνική Μέριμνα Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με τη Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης

Περισσότερες πληροφορίες

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Κοινωνική Μέριμνα τηλεφωνικά στο 2610.969633 και στο 2610.969623 ή στέλνοντας email στο info-socialwelfare@upatras.gr.

Αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος

Η προθεσμία για συμπλήρωση της αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος έχει λήξει.