Συνέχιση λειτουργίας του Γραφείου Κοινωνικής Μέριμνας

Ταμπέλα με την επιγραφή Open

Το Γραφείο Κοινωνικής Μέριμνας συνεχίζει τη λειτουργία του και προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα.

Ταμπέλα με την επιγραφή OpenΗ Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών συνεχίζει την καθημερινή της λειτουργία από 8.00 έως 15.00 τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας.

Οι παροχές του γραφείου είναι οι εξής:

• Συνεχίζονται οι δια ζώσης συνεδρίες ψυχοκοινωνικής και ψυχολογικής στήριξης κατόπιν ραντεβού πάντα με τη χρήση μάσκας και τηρουμένων των μέτρων προφύλαξης
  • Δίνεται η δυνατότητα σε φοιτητές που δε δύνανται να παρευρεθούν στο χώρο του γραφείου να πραγματοποιήσουν συνεδρίες εξ αποστάσεως μέσω skype κατόπιν ραντεβού
  • Συνεχίζονται οι φυσικοθεραπείες και οι συνεδρίες ιατρικής στήριξης στην Κλινική Αποκατάστασης του ΠΓΝΠ κατόπιν ραντεβού,  τηρουμένων των μέτρων προφύλαξης και υποχρεωτικά με τη χρήση μάσκας
  • Δίνεται η δυνατότητα σε φοιτητές που χρήζουν ιατρικής στήριξης και φυσικοθεραπείας αλλά δεν μπορούν να παρευρεθούν στην Κλινική να πραγματοποιήσουν συνεδρίες συμβουλευτικής, ενημέρωση και παρακολούθηση προόδου εξ’ αποστάσεως (μέσω skype).
  • Συνεχίζονται οι μετατροπές πληροφοριακού υλικού σε προσβάσιμες μορφές (γραφή braiile κα.) για φοιτητές με αναπηρία κατόπιν σχετικού αιτήματος. Οι σταθμοί εργασίας για τα άτομα με αναπηρία δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμες αλλά όλα τα αιτήματα θα ικανοποιούνται από τη Βιβλιοθηκονόμο της Δράσης.

Νέες Παροχές

Με την έναρξη του χειμερινού εξαμήνου 2020- 2021 στους φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών θα παρέχονται:

• Δωρεάν επιμορφωτικά σεμινάρια σε θέματα προσέγγισης Ευπαθών Κοινωνικών Ομάδων με στόχο την απόκτηση βασικών γνώσεων και δεξιοτήτων σε θέματα στήριξης και προσέγγισης Ευπαθών Κοινωνικών Ομάδων αλλά και την ευαισθητοποίηση της Πανεπιστημιακής και Ευρύτερης Κοινότητας. Τα επιμορφωτικά σεμινάρια πραγματοποιούνται με τη χρήση σύγχρονης και ασύγχρονης εκπαίδευσης (δια ζώσης συναντήσεις/ πλατφόρμα e-learning) και έχουν κυρίως βιωματικό περιεχόμενο. Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος κατάρτισης, δίνεται πιστοποιητικό επιμόρφωσης από το ΚΕΔΙΒΙΜ του Πανεπιστημίου.
  • Μετακίνηση φοιτητών με αναπηρία από και προς την Πανεπιστημιακή κοινότητα με ειδικά διαμορφωμένο όχημα, κατόπιν αιτήματος του φοιτητή/φοιτήτριας
  • Συμμετοχή στις Εθελοντικές Ομάδες της Δράσης (δίνεται σχετική βεβαίωση)
  • Παροχή νέων οικονομικών υποτροφιών σε φοιτητές που ανήκουν σε Ευπαθείς Κοινωνικές Ομάδες με οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια.
  • Συμμετοχή σε εξ’ αποστάσεως Ενημερωτικές εκδηλώσεις – Σεμινάρια – workshops
Κατηγορίες: Ανακοινώσεις