Αφίσα – Εντυποαναπηρία και τρόποι υποστήριξης

Ενημερωτική Αφίσα για εντυποαναπηρία και τρόπους υποστήριξης

Κειμένο Αφίσας

Υποστηρίζουμε τα άτομα με Αναπηρία, γνωρίζοντας ποιοί είναι οι εντυποανάπηροι, τι είναι η εντυποαναπηρία και πως μπορείτε να συμβάλλουμε στην εξυπηρέτηση τους!

Eντυποαναπηρία

• Είναι επίσημος όρος και αναφέρεται στα άτομα που έχουν δυσκολία στην ανάγνωση έντυπου υλικού χωρίς υποβοήθηση.
  • Μπορεί να συμβαίνει λόγω μιας αντιληπτικής ή μαθησιακής δυσκολίας, όπως η δυσλεξία.
  • Μπορεί να συμβαίνει λόγω τύφλωσης ή οπτικής αναπηρίας.
  • Μπορεί να οφείλεται σε μια φυσική αναπηρία που δεν επιτρέπει στο άτομο να κρατήσει ένα βιβλίο.
  • Είναι μια πολύ σοβαρή κατάσταση που πρακτικά απαγορεύει την ισότιμη πρόσβαση όλων των φοιτητών στην πληροφορία και τη γνώση

Τρόποι Υποστήριξης

• Αν είσαι φοιτητής, μπορείς να γίνεις μέλος της ομάδας εθελοντών της Κοινωνικής Μέριμνας με αντικείμενο την επιμέλεια εκπαιδευτικού υλικού
  • Σκοπός των επιμελειών είναι να γίνουν προσβάσιμες οι σημειώσεις, τα βιβλία και γενικά το εκπαιδευτικό υλικό του Πανεπιστημίου σε εντυποανάπηρους φοιτητές.
  • Η Κοινωνική Μέριμνα σε συνεργασία με την Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό και παρέχει την κατάλληλη εκπαίδευση για να καταστεί ένα έγγραφο προσβάσιμο.