Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες – Δυσλεξία

Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες
Δυσλεξία

Τι είναι η Δυσλεξία;

Πρόκειται για μαθησιακή δυσκολία η οποία επηρεάζει την ικανότητα ανάγνωσης, γραφής και ορθογραφίας. Τα άτομα με δυσλεξία δυσκολεύονται να συνδέσουν τα γράμματα που βλέπουν με τον ήχο όταν αυτά προφέρονται.

Δεδομένα σχετικά με τη Δυσλεξία

• Δεν οφείλεται σε νευρολογική πάθηση ή αισθητηριακή βλάβη.
  • Δεν επηρεάζει το δείκτη νοημοσύνης. Τα άτομα με Δυσλεξία έχουν ίσο, μεγαλύτερο ή μικρότερο δείκτη νοημοσύνης σε σχέση με τα άτομα χωρίς Δυσλεξία.
  • Είναι αρκετά συχνή. Μερικοί ειδικοί υποστηρίζουν ότι υπάρχει στο 5–10% του πληθυσμού, ενώ άλλοι εκτιμούν ότι το ποσοστό κυμαίνεται στο 17%.
  • Δεν θεραπεύεται, καθώς δεν θεωρείται πάθηση.
  • Με τη σωστή καθοδήγηση, μπορεί το άτομο με δυσλεξία να μάθει να αντιμετωπίζει τις προκλήσεις που εμφανίζονται.

Σε ποιους εμφανίζεται η Δυσλεξία;

Τα αίτια της Δυσλεξίας είναι γενετικά και βιολογικά. Συχνά είναι πιθανό αρκετά μέλη σε μία οικογένεια να παρουσιάζουν παρόμοιες δυσκολίες. Εντοπίζεται κυρίως κατά τη διάρκεια των σχολικών χρόνων, ωστόσο σε πολλές περιπτώσεις, διαγιγνώσκεται αργότερα στην ενήλικη ζωή ή δεν διαγιγνώσκεται ποτέ.

Με τη σωστή διάγνωση και καθοδήγηση, σκληρή δουλειά και υποστήριξη από την οικογένεια, τους εκπαιδευτικούς, τους φίλους και άλλο υποστηρικτικό περίγυρο, τα άτομα με Δυσλεξία μπορούν να έχουν μία επιτυχημένη εκπαιδευτική και επαγγελματική ζωή.

Υποστηρικτική Τεχνολογία και Δυσλεξία

• Ψηφιακό στυλό (Digital Pen)
  • Λογισμικό οπτικής ανάγνωσης χαρακτήρων
  • Λογισμικό ανάγνωσης οθόνης
  • Λογισμικό καταγραφής ομιλίας και μετατροπής σε κείμενο (Λογογράφος)
  • Καταγραφέας φωνής
  • Λογισμικό για λεκτική πρόβλεψη, διόρθωση ορθογραφικών λαθών και γραμματικών σφαλμάτων
  • Σχεδιασμός ιστοτόπων και αρχείων βάσει των αρχών προσβασιμότητας, ώστε να υπάρχει διευκόλυνση τόσο στην ανάγνωση, όσο και στη χρήση της Υποστηρικτικής Τεχνολογίας.

Μηλιτσοπουλου Χρυσάνθη
Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής MSc